BDIN38650C
Integrated Full Size Dishwasher with DeepWash
Designed for optimal performance, this advanced Integrated Full Size Dishwasher effortlessly meets your daily cleaning needs. While our innovative DeepWash technology uses targeted jets to effectively clean deep inside your cookware, ensuring thorough cleanliness, our CornerIntense™ technology uses a specially designed spray arm to circulate water and detergent into every corner of the machine, leaving no area untouched and delivering sparkling dishes every time.
For added peace of mind, Beko large appliances come with a 10 Year Beko Parts Guarantee if registered within 90 days of purchase.
HHeight: cm
WWidth: 59.8cm
DDepth: 55cm
















Hover image to zoomClick or tap to expand








4.2 out of 5 rating from over 43761 reviews
Beko is recommended by 90% of its consumers
Features
CornerIntense™
By uniquely rotating the specifically designed spray arms, our CornerIntense™ technology delivers intensive and effective cleaning for your cookware, allowing water and detergent to reach every corner of your machine.
DeepWash
Thanks to Beko’s DeepWash technology, you can relax knowing your dishwasher will deliver perfect cleaning results, every time. Using targeted water jets, Beko’s DeepWash programme effectively cleans deep inside pans, bottles, mugs, and glasses, removing dirt and grime with ease.
SteamGloss® Function
For perfectly dry and shinier dishes, try our SteamGloss® function which uses more heat at the end of the programme to reduce the size of water droplets.
Whisper Quiet
Quiet as a whisper, the low noise level of just 43dB is perfect for open-plan homes.
Low Water and Energy Usage
You can save money on your utility bills and do your bit for the environment with this dishwasher's low water and energy consumption.
Self-Dry™
By opening the door automatically after your programme has finished, SelfDry™ allows air to circulate around your machine, leaving your dishes perfectly dry and ready to use.
Lower Basket Tested With 16kg Over 100,000 Cycles
Durable and dependable, our dishwashers undergo rigorous testing to ensure lasting performance. With the lower basket enduring over 100,000 cycles, you can trust that your dishes will be effortlessly cleaned, providing peace of mind for years to come.
Specification
| Place Setting Capacity | 16 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Water consumption (l) | 9.5 |
| Noise Level (dB) | 43 |
| Programme Control | Touch Button |
| Time remaining display | Yes |
| Number of Programmes | 8 |
| Number of Wash Temperatures | 5 |
| Anti Flood Devices | Overflow Safety |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator - Light | Yes |
| Adjustable Rinse Aid Dosage | Yes |
| Adjustable Water Softener | No |
| Inner Illumination | Yes |
| Floor projected "Programme on" Led Spot | Yes |
| Additional Cutlery Tray (removable) | Yes |
| Cutlery Basket (removable) | Yes |
| Folding Tines on Upper Basket to Place Saucepans/bowls | 3 |
| Folding Tines on Upper Basket | 3 |
| Upper Basket Height Adjustment Type | Loaded adjustable (3 positions) |
| Upper Basket Cup Racks | Adjustable |
| Folding Tines on Lower Basket to Place Saucepans/bowls | 4 |
| Folding Tines on Lower Basket | 4 |
| Maximum Plate Diameter in Lower Basket (cm) | 29.5 |
| Maximum Plate Diameter in Upper Basket (cm) | 18.5 |
| Programme 1 | Auto |
| Programme 2 | AquaFlex |
| Programme 3 | Intensive |
| Programme 4 | Eco |
| Programme 5 | Delicate |
| Programme 6 | Quick&Shine |
| Programme 7 | Mini |
| Programme 8 | Prewash |
| Quick Wash Duration (min) | 30 |
| Eco Wash Duration (min) | 4:00 |
| Tablet Function | Yes |
| Child lock | No |
| Time delay | Up to 24h |
| Function 1 | Hygiene Intense |
| Function 2 | SteamGloss |
| Function 3 | DeepWash |
| Function 4 | Fast+ Function |
| Product height (mm) | 818 |
| Product width (mm) | 598 |
| Product depth (mm) | 550 |
| Carton height (mm) | 859 |
| Carton width (mm) | 644 |
| Carton depth (mm) | 661 |
| Net Weight (kg) | 40.8 |
| Gross Weight (kg) | 43.3 |
| Needs only Cold Water Supply | Yes |
| Water Pressure | 3-10 bar |
| Voltage/Frequency | 220-240 V / 50 Hz |
| Total Power (W) | 1800-2100 |
| Heater Power (W) | 1800 W |
| Furniture Door Weight Range (kg) (for BI) | 3.0 - 9.0 |
| Door Balance/Hinge adjustment (for BI) | Self Adjusting |
| Back Feet adjustable from front (for BI) | Yes |
| Maximum Feet adjustment (cm) | 10 |
| Loading Capacity (Place Settings) | 16 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Noise Level | 43 |
| Energy consumption per 100 cycles (kWh/100 cycles) | 66 |
| Energy consumption per cycle (Eco programme) (kWh) | 0.664 |
| Water consumption per cycle (Eco programme) (L) | 9.5 |
| Eco Programme duration (h:min) | 4:00 |
| Noise Class | B |