BM1WT3721W
Freestanding 7kg 1200rpm Washing Machine with Quick Programme
This 7kg 1200rpm washing machine makes everyday laundry effortless. The SteamCure programme optimises wash cycles to reduce wrinkles, while the Quick Programme cleans a full load in just 28 minutes. On busy days, Fast+ technology cuts wash times by up to 55%. And with AddXtra, you can pause mid-cycle to safely add any forgotten items, giving you complete control and convenience.
For added peace of mind, Beko large appliances come with a 10 Year Beko Parts Guarantee if registered within 90 days of purchase.
HHeight: 84.5cm
WWidth: cm
DDepth: cm


















Hover image to zoomClick or tap to expand









4.2 out of 5 rating from over 43119 reviews
Beko is recommended by 90% of its consumers
Features
Anti-Allergy Programme
Great for allergy or asthma sufferers, our Anti-Allergy programme, helps reduce the number of allergens in your laundry including cat, dog and pollen allergens, as well as bacteria and fungi.
Child Safety Lock
You can stop curious little fingers from meddling with your washing cycle thanks to our child safety lock.
Hand Wash Programme
Keep your delicate fabrics feeling soft to the touch, this setting is ideal for hand-wash-only items and will move your clothes gently through the cycle to provide them with better care.
ProSmart™ Inverter Motor
Get peace of mind knowing your laundry appliance is powered by our ProSmart™ Inverter Motor technology. The motor is brushless, which means it will be quieter and more durable at the same time. And, it's built to be more energy efficient, helping to keep your energy bills down.
Quick Programme
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
AddXtra
With AddXtra, you can easily add forgotten items like socks to your wash cycle. Simply pause the programme, and the electronic card and door lock system will quickly check water and temperature levels to ensure safe opening of the door, giving you added convenience and flexibility during your laundry routine.
Specification
| Maximum Load Capacity (kg) | 7 |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1200 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Number of Programmes | 15 |
| Time Remaining Display | Yes |
| Automatic Half Load | Yes |
| Automatic Unbalanced Load Control | Yes |
| Variable Spin Speed Selection | Yes |
| Variable Temperature Selection | Yes |
| Time delay | Up to 24h |
| No Spin | Yes |
| Rinse Hold | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Programme 1 | Cottons |
| Programme 2 | Eco 40-60 |
| Programme 3 | Synthetics |
| Programme 4 | Cottons with Prewash |
| Programme 5 | Mini/Mini14 |
| Programme 6 | Delicates/Wool/HandWash |
| Programme 7 | MixedFabrics |
| Programme 8 | Spin+Drain |
| Programme 9 | Rinse |
| Programme 10 | Drum Clean |
| Programme 11 | 20°C |
| Programme 12 | StainExpert |
| Programme 13 | Shirts |
| Programme 14 | Anti Allergy |
| Programme 15 | CoolClean |
| Function 1 | WaterMode (Water Saving - Extra Rinse) |
| Function 2 | Fast |
| Product Height (mm) | 845 |
| Product Width (mm) | 600 |
| Product Depth (mm) | 496 |
| Carton Height (mm) | 885 |
| Carton Width (mm) | 650 |
| Carton Depth (mm) | 515 |
| Net Weight (kg) | 60 |
| Gross Weight (kg) | 61 |
| Total Current (A) | 10 |
| Total Power (W) | 2200 |
| Voltage/Frequency | 230 V / 50 Hz |
| Water Pressure | 1-10 bar |
| Feet Extension | 0-15mm |
| Capacity (kg) | 7 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Water Consumption per Cycle - l/cycle | 43 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1200 |
| Energy Consumption for 100 cycles (kWh/100cycles) | 51 |
| Energy Consumption per Cycle - l/cycle | 0.513 |
| Programme duration of the Eco 40-60 programme at Full Load (h:min) | 3:27 |
| Remaining moisture content for the eco 40-60 programme at Full Load (%) | 53 |
| Noise emission level during eco 40-60 programme (spinning phase) (dB(A)) | 74 |
| Noise emission class during eco 40-60 programme (spinning phase) | B |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Full Load | 1.031 |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Half Load | 1.031 |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Quarter Load | 1.031 |