BM1WT3821W
Freestanding 8kg 1200rpm Washing Machine with Quick Programme
Looking for a washing machine that combines speed and convenience? This 8kg 1200rpm model features a SteamCure programme to reduce wrinkles, a 28-minute programme for quick washes, and the Fast+ function, which shortens cycle times by up to 55%. Plus, on those busy days when things slip your mind, the AddXtra feature allows you to easily add forgotten items mid-cycle, making laundry day more efficient and flexible.
For added peace of mind, Beko large appliances come with a 10 Year Beko Parts Guarantee if registered within 90 days of purchase.
HHeight: 84.5cm
WWidth: cm
DDepth: cm
















Hover image to zoomClick or tap to expand








4.2 out of 5 rating from over 43119 reviews
Beko is recommended by 90% of its consumers
Features
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
For added peace of mind, our washing machines undergo rigorous testing to ensure lasting durability. Each door is tested to open and close 20,000 times, guaranteeing reliable performance wash after wash.
Quick Programme
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
AddXtra
With AddXtra, you can easily add forgotten items like socks to your wash cycle. Simply pause the programme, and the electronic card and door lock system will quickly check water and temperature levels to ensure safe opening of the door, giving you added convenience and flexibility during your laundry routine.
Anti-Allergy Programme
Great for allergy or asthma sufferers, our Anti-Allergy programme, helps reduce the number of allergens in your laundry including cat, dog and pollen allergens, as well as bacteria and fungi.
DrumClean Programme
Remove bacteria from the drum at the touch of a button with the DrumClean programme. Helping you benefit from more hygienic washing, the bacteria that builds up inside the drum will be cleaned at a hot 70°C.
ProSmart™ Inverter Motor
Get peace of mind knowing your laundry appliance is powered by our ProSmart™ Inverter Motor technology. The motor is brushless, which means it will be quieter and more durable at the same time. And, it's built to be more energy efficient, helping to keep your energy bills down.
Child Safety Lock
You can stop curious little fingers from meddling with your washing cycle thanks to our child safety lock.
Specification
| Maximum Load Capacity (kg) | 8.0 |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1200 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Number of Programmes | 15 |
| Time Remaining Display | Yes |
| Automatic Half Load | Yes |
| Automatic Unbalanced Load Control | Yes |
| Variable Spin Speed Selection | Yes |
| Variable Temperature Selection | Yes |
| Time delay | Up to 24h |
| No Spin | Yes |
| Rinse Hold | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Programme 1 | Cottons |
| Programme 2 | Eco 40-60 |
| Programme 3 | Synthetics |
| Programme 4 | Cottons with Prewash |
| Programme 5 | Mini/Mini14 |
| Programme 6 | Delicates/Wool/HandWash |
| Programme 7 | MixedFabrics |
| Programme 8 | Spin+Drain |
| Programme 9 | Rinse |
| Programme 10 | Drum Clean |
| Programme 11 | 20°C |
| Programme 12 | StainExpert |
| Programme 13 | Shirts |
| Programme 14 | Anti Allergy |
| Programme 15 | CoolClean |
| Function 1 | WaterMode (Water Saving - Extra Rinse) |
| Function 2 | Fast |
| Product Height (mm) | 845 |
| Product Width (mm) | 600 |
| Product Depth (mm) | 546 |
| Carton Height (mm) | 885 |
| Carton Width (mm) | 650 |
| Carton Depth (mm) | 565 |
| Net Weight (kg) | 61 |
| Gross Weight (kg) | 62 |
| Total Current (A) | 10 |
| Total Power (W) | 1750 |
| Voltage/Frequency | 230 V / 50 Hz |
| Water Pressure | 1-10 bar |
| Feet Extension | 0-15mm |
| Capacity (kg) | 8 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Water Consumption per Cycle - l/cycle | 47 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1200 |
| Energy Consumption for 100 cycles (kWh/100cycles) | 54 |
| Energy Consumption per Cycle - l/cycle | 0.541 |
| Programme duration of the Eco 40-60 programme at Full Load (h:min) | 3:38 |
| Remaining moisture content for the eco 40-60 programme at Full Load (%) | 52 |
| Noise emission level during eco 40-60 programme (spinning phase) (dB(A)) | 74 |
| Noise emission class during eco 40-60 programme (spinning phase) | B |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Full Load | 1.031 |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Half Load | 1.031 |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Quarter Load | 1.031 |