BM3WT4941IW
Freestanding 9kg 1400rpm Washing Machine with EnergySpin and IronFast
Tackle your laundry with ease using this 9kg 1400rpm washing machine. Featuring Beko’s EnergySpin technology, this machine accelerates detergent dissolution with less heat, cutting energy consumption by up to 35% on everyday wash programmes. Rated A for energy efficiency, this model includes Beko’s IronFast and SteamCure technologies to reduce wrinkles in your clothes. Plus, the SteamTherapy programme refreshes garments in 17 minutes, without the need for a full wash cycle.
For added peace of mind, Beko large appliances come with a 10 Year Beko Parts Guarantee if registered within 90 days of purchase.
HHeight: 84.5cm
WWidth: cm
DDepth: cm






















Hover image to zoomClick or tap to expand











4.2 out of 5 rating from over 43761 reviews
Beko is recommended by 90% of its consumers
Features
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
For added peace of mind, our washing machines undergo rigorous testing to ensure lasting durability. Each door is tested to open and close 20,000 times, guaranteeing reliable performance wash after wash.
EnergySpin
Experience enhanced energy savings with Beko's EnergySpin technology. Using specially designed drum movements, this innovation dissolves detergent more effectively while optimising heat usage, delivering energy savings of up to 35% across all everyday wash cycles without compromising washing performance.
IronFast
Thanks to Beko’s IronFast technology, there’s no need to spend hours ironing your clothes after a wash cycle. By optimising water levels, temperatures, spinning cycles and steam, IronFast cleans your clothing with fewer creases, saving you valuable time.
RecycledTub® Washing Machines
Recycled plastic bottles are used in the production of Beko RecycledTub® machine tubs, accounting for up to 10% of the materials used in each tub. By transforming recycled plastic bottles into high-performance materials, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic.
Anti-Allergy Programme
Great for allergy or asthma sufferers, our Anti-Allergy programme, helps reduce the number of allergens in your laundry including cat, dog and pollen allergens, as well as bacteria and fungi.
Quick Programme
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
AddXtra
With AddXtra, you can easily add forgotten items like socks to your wash cycle. Simply pause the programme, and the electronic card and door lock system will quickly check water and temperature levels to ensure safe opening of the door, giving you added convenience and flexibility during your laundry routine.
Specification
| Maximum Load Capacity (kg) | 9.0 |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Number of Programmes | 15 |
| Time Remaining Display | Yes |
| Automatic Half Load | Yes |
| Automatic Unbalanced Load Control | Yes |
| Variable Spin Speed Selection | Yes |
| Variable Temperature Selection | Yes |
| Time delay | Up to 24h |
| No Spin | Yes |
| Rinse Hold | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Programme 1 | Cottons |
| Programme 2 | Eco 40-60 |
| Programme 3 | Synthetics |
| Programme 4 | Quick/Super Quick |
| Programme 5 | Delicates/Wool/HandWash |
| Programme 6 | 20°C |
| Programme 7 | MixedFabrics |
| Programme 8 | Spin+Drain |
| Programme 9 | Rinse |
| Programme 10 | Drum Clean |
| Programme 11 | Duvet/DownWear |
| Programme 12 | StainExpert |
| Programme 13 | Shirts |
| Programme 14 | SteamTherapy |
| Programme 15 | CoolClean |
| Function 1 | Fast/Intensive |
| Function 2 | Steam |
| Function 3 | WaterMode (Water Saving - Extra Rinse) |
| Function 6 | Child Lock |
| Function 7 | Prewash |
| Product Height (mm) | 845 |
| Product Width (mm) | 600 |
| Product Depth (mm) | 546 |
| Carton Height (mm) | 885 |
| Carton Width (mm) | 650 |
| Carton Depth (mm) | 565 |
| Net Weight (kg) | 67 |
| Gross Weight (kg) | 68 |
| Total Current (A) | 10 |
| Total Power (W) | 1750 |
| Voltage/Frequency | 230 V / 50 Hz |
| Water Pressure | 1-10 bar |
| Feet Extension | 0-15mm |
| Capacity (kg) | 9 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Water Consumption per Cycle - l/cycle | 49 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Energy Consumption for 100 cycles (kWh/100cycles) | 49 |
| Energy Consumption per Cycle - l/cycle | 0.490 |
| Programme duration of the Eco 40-60 programme at Full Load (h:min) | 3:48 |
| Remaining moisture content for the eco 40-60 programme at Full Load (%) | 53 |
| Noise emission level during eco 40-60 programme (spinning phase) (dB(A)) | 75 |
| Noise emission class during eco 40-60 programme (spinning phase) | B |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Full Load | 1.031 |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Half Load | 1.031 |
| Washing Efficiency Index of the eco 40-60 programme at Quarter Load | 1.031 |