DVS04X20W
Freestanding Slimline Dishwasher with Quick Programmes
Effortlessly adaptable, this Freestanding Slimline Dishwasher offers four programmes, including the Mini 30' programme that cleans a full load in just 30 minutes. While the Half Load function saves time and energy, the removable cutlery basket provides extra space for larger dishes, making your dishwashing routine more flexible and efficient. The dishwasher's low water and energy consumption also helps you save money on your utility bills.
For added peace of mind, Beko large appliances come with a 10 Year Beko Parts Guarantee if registered within 90 days of purchase.
HHeight: cm
WWidth: 44.8cm
DDepth: 60cm












Hover image to zoomClick or tap to expand






4.2 out of 5 rating from over 43761 reviews
Beko is recommended by 90% of its consumers
Features
Quick Programmes
Perfect for when you’re in a hurry, our Mini 30’ programme can wash a full load of lightly soiled dishes in just 30 minutes. For dirtier items, our Quick&Shine™ programme will only take 58 minutes to wash a full load – saving you time and money.
Half Load Function
Perfect for days when you have fewer dishes and glasses to wash, use the half-load function to save time and energy.
Removable Sliding Cutlery Basket
For easier and more flexible loading, the cutlery basket can slide along the width of the dishwasher, and can also be removed completely to create extra room for your larger dishes, pans and bowls.
Low Water and Energy Usage
You can save money on your utility bills and do your bit for the environment with this dishwasher's low water and energy consumption.
Specification
| Place Setting Capacity | 10 |
| Energy Efficiency Class | E |
| Water consumption (l) | 11.9 |
| Noise Level (dB) | 49 |
| Programme Control | Knob |
| Time remaining display | No |
| Number of Programmes | 4 |
| Number of Wash Temperatures | 4 |
| Anti Flood Devices | Overflow Safety |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator - Light | Yes |
| Adjustable Rinse Aid Dosage | Yes |
| Adjustable Water Softener | No |
| Additional Cutlery Tray (removable) | No |
| Cutlery Basket (removable) | Yes |
| Folding Tines on Upper Basket to Place Saucepans/bowls | No |
| Folding Tines on Upper Basket | No |
| Upper Basket Height Adjustment Type | Not adjustable |
| Upper Basket Cup Racks | Adjustable |
| Folding Tines on Lower Basket to Place Saucepans/bowls | No |
| Folding Tines on Lower Basket | No |
| Maximum Plate Diameter in Lower Basket (cm) | 28.2 |
| Maximum Plate Diameter in Upper Basket (cm) | 23.7 |
| Programme 1 | Eco |
| Programme 2 | Intensive |
| Programme 4 | Quick&Shine |
| Programme 5 | Mini |
| Quick Wash Duration (min) | 30 |
| Eco Wash Duration (min) | 3:30 |
| Half Load | Yes |
| Tablet Function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Time delay | 3-6-9h |
| Function 1 | Half Load |
| Function 2 | Time Delay |
| Product height (mm) | 850 |
| Product width (mm) | 448 |
| Product depth (mm) | 600 |
| Carton height (mm) | 889 |
| Carton width (mm) | 494 |
| Carton depth (mm) | 661 |
| Net Weight (kg) | 36.4 |
| Gross Weight (kg) | 38.4 |
| Needs only Cold Water Supply | Yes |
| Water Pressure | 3-10 bar |
| Voltage/Frequency | 220-240 V / 50 Hz |
| Total Power (W) | 1800-2100 |
| Heater Power (W) | 1800 W |
| Maximum Feet adjustment (cm) | 1.5 |
| Loading Capacity (Place Settings) | 10 |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 49 |
| Energy consumption per 100 cycles (kWh/100 cycles) | 76 |
| Energy consumption per cycle (Eco programme) (kWh) | 0.755 |
| Water consumption per cycle (Eco programme) (L) | 11.9 |
| Eco Programme duration (h:min) | 3:30 |
| Noise Class | C |